Ale oczywiście moja pewność siebie uderzyła mnie w tyłek wypełniony glutenem

Ale oczywiście moja pewność siebie uderzyła mnie w tyłek wypełniony glutenem

Mój pierwszy przełom był nieprawdopodobną kombinacją. Zobaczyłem Cynar, Campari i Ferneta Brancę siedzących na półce i pomyślałem, że nie ma mowy, żebym mogła połączyć wszystkie trzy w koktajl. Każdy z nich jest tak inny: Campari jest dobrze znany, ale dla tych, którzy są nowicjuszami w Fernet Branca, jest to alkohol o gęstym smaku, który zawiera szafran, liście laurowe i olejek z mięty pieprzowej. Można to nazwać z Cynarem "super grupa" włoskiego gorzkiego trawienia.

Po spróbowaniu tych trzech w różnych kombinacjach, zdałem sobie sprawę, że każdy z nich zawierał uzupełniającą się nić – gorzka pomarańcza Campari dobrze połączyła się z miętowym, eukaliptusowym smakiem Fernet i kremową konsystencją Cynaru, kończąc ciepłymi nutami przypraw i intensywnym gorycz. Zamiast ścierać się, grali razem dobrze, wyciszając ostrzejsze aspekty każdego z nich i podkreślając cechy, które lubiłem.

Niemniej jednak wciąż była nieustająca gorycz, która musiała panować. Użyłem soku z pomarańczy Cara Cara, słodszej wersji pomarańczy pępkowej o różowym kolorze i słodkim różowym smaku grejpfruta oraz dodałem sok z cytryny i prosty syrop z turbinado cukier. Użyłam grillowanych plasterków pomarańczy i czekoladowej mięty jako ozdoby i nazwałam to Koktajlem Trzy Gorzkie. Replika "Poczuj się jak kochać" kiedy nalejesz ten napój, ponieważ zaczyna się delikatnie i zapewnia mocny refren.

Nie poprzestając na tym, naładowałem shakera na kolejną rundę, tym razem używając Cynaru i ciemnego rumu. Nazwałam to Cynar Daiquiri, z sokiem z cytryny i syropem cukrowym. Orzeźwiający, smaczny i mocny.

Adam Bernbach, miksolog w Proof, odniósł podobny sukces, mieszając Cynar, Chinato, syrop klonowy, śmietanę i żółtko jajka w koktajlu The Shiner, a poniżej znajduje się wiele innych przykładów Cynaru w koktajlach. Barman i sommelier z Wirginii Todd Thrasher oraz Team USA niedawno wygrali 42BELOW Cocktail World Cup w Nowej Zelandii z nieprawdopodobnie nazwanym "W tym momencie mojego życia mam za dużo tymianku na rękach." Polecam chwycić butelkę Cynaru i spróbować swoich sił w koktajlu z karczochów.

Przepis: Trzy Gorzki Koktajl Przepis: Ucieczka

Inne przepisy i zasoby napojów: Koktajl Trójząb Sztuka ChokeCynar Flip Mam za dużo tymianku na rękach w tym momencie mojego życia

Kate Adamick

Kiedy zostałem zaproszony do blogowania o Jamie Oliver’s "Rewolucja żywieniowa" dla Atlantic Food Channel moją pierwszą reakcją było to, że po prostu nie mam czasu. Jako konsultant ds. systemów żywnościowych, który specjalizuje się w reformie żywienia w szkołach, latam prawie 200 000 mil rocznie, pracując dla fundacji i szkół, które próbują odsunąć programy posiłków szkolnych od symulowanej żywności w kierunku prawdziwej żywności, tj. Składniki. Krótko mówiąc, moim zadaniem jest robić dokładnie to, co szef kuchni Oliver próbuje zrobić w Huntington w Wirginii Zachodniej, aczkolwiek z mniejszą liczbą kamer i "dla telewizji" teatralność. Podobnie jak Oliver, przynoszę ze sobą doświadczenie i wykształcenie profesjonalnego szefa kuchni. Ponadto patrzę na ten proces przez pryzmat mojej pierwszej kariery adwokata specjalizującego się w prawie regulacyjnym.

To, co w końcu skłoniło mnie do przyjęcia oferty, to zaskakująco negatywne komentarze na temat programu Olivera, wygłaszane przez moich współczesnych w świecie systemów żywnościowych. W ciągu ostatnich dwóch tygodni byłem zszokowany, że tak wielu moich kolegów zajęło się tym, kto jest lub kto bierze zasługę za obudzenie kraju do katastrofy, jaką jest szkolne jedzenie. Ci z nas, którzy naprawdę troszczą się o dobro amerykańskich dzieci, system opieki zdrowotnej i zaopatrzenie w żywność, powinni być wdzięczni za długo oczekiwaną i bardzo potrzebną uwagę na to, co stało się w najlepszym razie narodowym wstydem, a w najgorszym narodowym kryzysem, w końcu przybył. Rewolucja Wola być w telewizji.

Moim zadaniem jest poddać krytyce każdy chocolate slim ściema odcinek i opisać, jak wyglądałyby sceny w innych okręgach szkolnych w hrabstwie. Podsumowując, moja rola polega na tym, aby pokazać, jak bliski rzeczywistości jest ten reality show.

Gdzie zacząć? Panie od lunchu, które ubierają się jak kochane dzieci pracowników fast foodów i doradców pielęgniarek? Kafeteria licealna, która serwuje tylko pizzę, frytki, spaghetti i sałatę lodową w barze sałatkowym? Kierownik kuchni, który pije napoje gazowane w kuchni i pozornie spędza więcej czasu na narzekaniu niż na pracy? Dorośli, którzy uważają, że uczniowie nie zjedzą obiadu, jeśli do posiłku nie będzie frytek? Dyrektor gastronomii z permanentnym uśmieszkiem na twarzy, która wydaje się mieć nadzieję, że cały eksperyment się nie powiedzie?

Oczywiście jest więcej. Dużo, dużo więcej. Przejdę do sedna: tak. Te sceny są tragicznie wszechobecne w systemie szkół publicznych naszego kraju.

Ale nie są uniwersalne. Na szczęście jest coraz więcej odważnych Amerykanek, które zdają sobie sprawę, że wytyczne USDA są podstępnym wynikiem lobbingu korporacyjnego, a nie tylko standardem, który należy spełnić w przypadku funduszy federalnych.

Większość z tych ciężko pracujących i mało rozpoznawanych liderów w świecie szkolnej reformy żywieniowej nie została liderami dzięki temu, że światowej sławy profesjonalny szef kuchni wchodzi do ich kuchni w stroju szefa kuchni. Większość z nich została liderami, przechodząc przez programy szkoleniowe – kulinarne, a nie żywieniowe – samo szkolenie, które według dyrektora usług gastronomicznych w Huntington było zbyt drogie dla jej okręgu. Szkolenie kulinarne, które uczy panie lunchu – i mężczyzn – jak używać i konserwować noże, jak bezpiecznie obchodzić się z surowymi produktami mięsnymi, jak obliczać rozszerzenia przepisów i koszt żywności, a nawet jak ubierać się jak profesjonalni kucharze, których oczekujemy stać się, a nasze dzieci rozpaczliwie ich potrzebują.

Podejrzewam, że Oliver zostałby powitany cieplej, gdyby zdjął kurtkę kucharza i założył ją na wojowniczego kierownika kuchni, kiedy zostali przedstawieni. Wierzę, że napotkałby mniejszy opór, gdyby nie nastawił się na rywalizację z paniami lunchu, którym próbował pomóc w pierwszym odcinku. Z doświadczenia wiem, że gdyby zapewnił sobie fundusze na szkolenie kulinarne, zanim publicznie skrytykował obowiązujące w szkole protokoły, panie z lunchu z Huntingtona chętniej przyjęłyby to, co miał do powiedzenia.

Podejrzewam też, że Oliver ostatecznie odniesie sukces na pewnym poziomie, jeśli nie w Huntington, to w niezliczonych innych amerykańskich okręgach szkolnych. Dyrektor gastronomii, z którym pracowałem okresowo przez ostatni rok, napisał mi ostatnio następujące informacje o programie Olivera:

Obserwowanie rewolucji żywnościowej otworzyło mi oczy, aby zobaczyć, jak musiałem być, kiedy po raz pierwszy przyjechałeś do [mojej dzielnicy]. Wiem, że postąpiłem defensywnie i buntowniczo, tak jak niektórzy kucharze w programie telewizyjnym. Kiedy dyrektor [gastronomii] weszła na spotkanie z Jamie załadowaną jej książkami przepisów federalnych, prawie spadłem z krzesła ze śmiechu. Chłopcze to było to ja rok temu czy co!

I jeszcze jedno. Cały ostatni tydzień spędziłem na intensywnych zajęciach kulinarnych dla 24 pracowników gastronomii i dyrektorów. Po przeczytaniu, jak kilku złośliwych komentatorów szydziło z Olivera za dzwonienie do pracowników gastronomii "panie obiadowe," Zapytałem moich studentów, czy poczuli się urażeni semestrem. Nikt tego nie zrobił. Nawet czterech mężczyzn wśród nich. Jedna osoba, pogodna kobieta o imieniu Julie, powiedziała: "Technicznie tacy jesteśmy. Ale lubię określać nas jako „lunch” nauczyciele.’"

Odtąd też będę się do nich odnosił w ten sposób.

Ryż to klasyczna żywność bezglutenowa. Tutaj jego orzechowy smak jest podkreślony kremowym mlekiem kokosowym – idealny jako dodatek do prawie każdego posiłku o tematyce azjatyckiej.

Służy 4

• 2 szklanki ryżu jaśminowego     • 1 szklanka wody     • 2 szklanki mleka kokosowego     • 1 szczypta soli

Włóż wszystko na patelnię i zagotuj. (Nie zawracam sobie głowy płukaniem ryżu, ale spójrz na opakowanie i zobacz, czy marka to poleca.) Mieszaj przez kilka sekund, aby upewnić się, że ryż nie przykleja się do dna.

Gotuj na wolnym ogniu, przykryj i gotuj przez 15 minut. Nie otwieraj! Oprzyj się pokusie. Potrzebujesz ryżu do gotowania na parze, więc bądź cierpliwy.

Ryż zdjąć z palnika i schłodzić pod przykryciem przez 10 minut.

Otwórz górę, dobrze zamieszaj i podawaj.

Aby przeczytać więcej o obiedzie, który Sophie ugotowała dla swojej bezglutenowej przyjaciółki, kliknij tutaj.

Aglaia Kremezi

W tym roku rzuć tradycję na wiatr i wstrząśnij swoim wielkanocnym spotkaniem czymś nowym. Z archiwów przepisów Atlantic znajdziesz wybór dań brunchowych, dodatków, przystawek i deserów, które mogą konkurować z glazurowaną szynką babci. ROZPOCZNIJ POKAZ SLAJDÓW>>"

Aglaia Kremezi

Aby wypróbować przepis Aglai na marynowane huevos haminados, jajka barwione skórką cebuli, kliknij tutaj lub kliknij tutaj, aby zobaczyć pokaz slajdów z procesu barwienia jaj.

"Czy lubisz moje czerwone jajka? Zrobiłem je tak, jak robimy na Ukrainie," powiedziała Tatiana, towarzyszka mojej zmarłej matki, w zeszłym roku. Jej jajka nie były jednak tak naprawdę czerwone, ale atrakcyjny ciemnoczerwono-brązowy, ozdobiony jaśniejszymi liśćmi o różnych kształtach. "Ugotowałam je w skórkach cebuli," Tatiana wyjaśniła.

W zeszłym roku, po raz pierwszy, gdy pamiętam, moja mama nie była w stanie nawet poprosić swoich towarzyszy, aby ufarbowali pisanki na jaskrawoczerwone, tak jak lubiła, i jak to jest w zwyczaju w Grecji. Kiedyś miała specjalny stary aluminiowy garnek, który był trwale poplamiony tym okropnym i z pewnością toksycznym czerwonym barwnikiem. Staram się podtrzymywać tradycje, ale odmówiłam używania takiego kolorowania w mojej kuchni, więc moja mama zawsze ufarbowała kilka jajek i przywoziła je ze sobą, gdy przyjeżdżała do Kea na Wielkanoc. Dziwnym zbiegiem okoliczności to ostatni towarzysz mojej mamy sprawił, że zaczęłam kolorować pisanki, ucząc mnie tej cudownej wersji tego, co znałam jako huevos haminados.

ZOBACZ POKAZ SLAJDÓW>>

Aglaia Kremezi

Żydzi sefardyjscy, którzy mieszkali w Salonikach i na całym Morzu Śródziemnym, przygotowywali w piątki huevos haminados (pieczone jajka), które służyły w szabat. Pierwotnie jajka te były umieszczane w zakrytym glinianym garnku wypełnionym skórkami cebuli i wodą i pieczone we wspólnym piecu. Później jajka gotowano przez wiele godzin na kuchence. Skórki cebuli przyciemniają białe skorupki jajek i nadają jajkom charakterystyczny smak. Pisanki Tatiany były w rzeczywistości zdobionymi huevos haminados. Liście o różnych kształtach przymocowuje się do każdego jajka kawałkiem nylonowej pończochy, a jajka gotuje się godzinami, a następnie pozostawia na noc do ostygnięcia w bulionie cebulowym.

W tym roku mamy za dużo wspaniałych jajek, ponieważ przez miesiąc opiekowaliśmy się kurczętami naszych sąsiadów podczas ich nieobecności, więc postanowiłam zastosować się do zaleceń Tatiany. Próbowałam też użyć innych naturalnych barwników, ale z niewielkim powodzeniem. Zdecydowanie najlepsze były te barwione cebulą. Starannie dobrane białe jajka, które gotowałam godzinami razem z pęczkiem buraków z naszego ogródka, wyszły białe, nawet nie różowe. Jajka, które ugotowałam z czerwoną kapustą, wyszły dość niestabilne, brudnoniebieskie. Nieźle, ale na pewno nie spektakularnie. Niestety nie miałam wystarczającej ilości kurkumy, aby spróbować zrobić żółte jajka, ale ponieważ najczęściej dostajemy ciemne jajka od kur sąsiadów, wątpię, czy udałoby mi się zrobić z nich ładny żółty kolor. Obiecuję jednak spróbować w przyszłym roku.

I pamiętaj, że najlepszą rzeczą w tych bardzo atrakcyjnych huevos haminados – jajkach ze skórką cebuli – jest to, że są pyszne i smakują jeszcze lepiej, jeśli je zamarynujesz.

Przepis: Marynowane Huevos Haminados (Sefardyjskie Jajka z Cebulą)"

10 z 11

Michale A. Parks

Crosbyton w Teksasie.

Michael A. Parks bada kulturowe znaczenie miękkich dań i hamburgerów w

Dairy Queen: instytucja z małego miasteczka w Teksasie.

11 z 11

Robert Mayfield

Wczesna Mayfield Dairy Queen, w pierwszych dniach służby gastronomicznej.

Michael A. Parks bada kulturowe znaczenie miękkich dań i hamburgerów w

Dairy Queen: instytucja z małego miasteczka w Teksasie.

1 z 11

FotoosVanRobin/flickr

Aby wypróbować przepis Sophie na bezglutenowe smażone krewetki, kliknij tutaj i kliknij tutaj, aby wypróbować przepis na ryż kokosowo-jaśminowy.

Jak żyjesz bez chleba? Makaron? Ciasteczka? Piwo? Kurczak Lo Mein?!

Niestety, moja przyjaciółka Elizabeth została zmuszona do obejścia się bez nich i nie tylko, po zdiagnozowaniu celiakii, autoimmunologicznej reakcji na gluten. Wszystkie produkty pszenne zostały wycofane. Niemniej jednak planowałam z nią kolację, przekonana, że ​​poradzę sobie z kolejnym restrykcyjnym posiłkiem. Byłem wegetarianinem. Zrobiłem koszerne. Ale oczywiście moja pewność siebie uderzyła mnie w tyłek wypełniony glutenem. Gluten chowa się w wszystko.

Zanim zaplanowałem menu, zapoznałem się z podstawami choroby na stronie internetowej Fundacji Choroby Celiakii, której fragmenty brzmią jak okrzyk bojowy, wielkie litery i pogrubione litery wyskakujące ze strony: "… te białka znajdują się we WSZYSTKICH formach PSZENICY … i pokrewnych zbożach ŻYTA, JĘCZMIENIA i PSZENŻYNA i MUSZĄ zostać wyeliminowane!" (Ugotuj się teraz, Fundacja Celiakii.)

Podczas gdy fora czatowe twitter dyskutowały o "Kontrowersje dotyczące owsa" (niezależnie od tego, czy czysty owies jest niebezpieczny dla diety bezglutenowej, czyli Oat Conundrum, czy jak to nazwałem w swobodnej rozmowie, "Wielka zagadka owsa z 1804 r"), nie zniechęciłem się. Elizabeth zaproponowała, że ​​zajmie się deserem, a ja czułem się dobrze, eliminując pszenicę i owies z przystawki i dania głównego.

Postanowiłam zacząć od bogatej zupy puree, aby pozdrowić ostatnie wdechy zimy, a następnie podsmażyć krewetki i warzywa na ryżu kokosowo-jaśminowym. Zabrałem moją listę zakupów do sklepu spożywczego. I wtedy zaczęły się moje kłopoty.

Pierwszym problemem był bulion z kurczaka. Niektóre marki zawarte "hydrolizowane białko glutenu pszennego," co wyraźnie nie wchodziło w rachubę, ale inne składniki były bardziej mylące: "smak kurczaka," "ekstrakt z czosnku," "autolizowany ekstrakt drożdżowy"? Czy ekstrakt z czosnku jest bezglutenowy? Czy drożdże? Wytężyłem się, aby uzyskać obsługę mojego telefonu w głębi sklepu i dowiedziałem się, że niektóre rodzaje drożdży są bezglutenowe, ale nie wszystkie. To tyle. Planowałam zamarynować krewetki w sosie sojowym, czosnku i imbiru, ale szybki przegląd składników sosu sojowego – w każdym z nich była pszenica – również to wykluczył. Pozostałe produkty powstały w tych samych zakładach, co produkty nadziewane glutenem. Co miałem z tym zrobić że Informacja?

Zakupy trwały trzy razy dłużej niż zwykle i poczułem trudną sytuację tłumu z celiakią. Byłam wdzięczna za resztki domowej roboty wywaru z kurczaka – miałam akurat tyle, żeby zrobić zupę.

Kiedy wróciłem do domu, umieściłem nad kuchenką duży znak przypominający o BRAKU MĄKI i zabrałem się do pracy, co po sprawdzeniu składników było szybkie i proste. Wszystko było gotowe w niecałą godzinę i chociaż prawie zaproponowałem Elizabeth piwo, kiedy weszła, złapałem się i zamiast tego otworzyłem wino. Faul imprezy zażegnany.

Zupa i krewetki były strzałem w dziesiątkę, ale, jak szybko się zorientowałem, prawdziwym utrapieniem dla celiakii są desery. Możesz zrezygnować z kanapki na rzecz sałatki, ryż zastąpić makaronem, pić twardy cydr lub wino zamiast piwa i zjeść makaron ryżowy w losie z kurczaka. Ale ciasteczka, ciasta, lody i cukierki stają się trudniejsze. Elizabeth przyniosła bezglutenowe ciasteczka czekoladowo-imbirowe, które były zaskakująco dobre, biorąc pod uwagę wszystko, ale nadal brakowało im odpowiedniej konsystencji. Coś było nie tak.

Po obiedzie sprawdziłem kilka przepisów na ciasta bezglutenowe, aby zobaczyć, jak inni poradzili sobie z tym problemem. Jeden przepis na ciasto zawierał skrobię z tapioki, skrobię ziemniaczaną, skrobię kukurydzianą, mąkę kukurydzianą, mąkę z białego ryżu, mąkę z amarantusa i gumę ksantanową.

Close Bitnami banner
Bitnami